Życie w Reykjaviku

Dyskusja w 'Praca i bezrobocie w Islandii' rozpoczęta przez użytkownika Daniel, 1 Sierpień 2013.

1. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Witam wszystkich bywalców tego forum. Mam trochę pytań, a w internecie nie można znaleźć zbyt wiele o Islandii, zwłaszcza wiarygodnych informacji. Planuję przenieść się do Islandii ( a konkretnie reykjaviku) za jakiś rok. Na chwilę obecną mieszkam i pracuję w Anglii. Zarabiam w miarę dobrze, ale nie czuję się tutaj dobrze.
    Chciałbym uzyskać następujące informacje:
    1 Ile tak naprawdę można zarobić w Reykjaviku (netto)? Ludzie piszą różne rzeczy i nie wiadomo co jest prawdą.
    Znam angielski i chodzi mi raczej o pracę fizyczną.
    2 Ile trzeba pieniędzy na miesiąc (ceny wynajęcia pokoju, nie mieszkania+ koszty żywności)? Ktoś napisał, że koszt wynajęcia pokoju to 60.000, a na jedzenie wystarczy 40.000. Czy więc budżet w wys. 500 funtów miesięcznie wystarcza? (nie jestem wymagający)
    3 Jak długo szuka się pracy ?
    4 Jakie sa realne ceny mieszkań w reykjaviku (nie nowych, bo słyszałem że 700tys euro) i ceny zakupu działki budowlanej?
    Z góry dzięki za info:) i liczę, że mi pomożecie.
  2. Offline

MiKal-El Nowy użytkownik

o pieniądzach to nikomu tu sie nie chce rozmawiać.. wpadaj, a nie planujesz :) i zadajesz nie za mądre pytania , wiec udzielam nie za mądrych odpowiedzi..
    1. od 150.000 isk do.. ty powinienies na starcie zarobić z 200.000 lekko jak już byś znalazł pracę
    2 tak,
    3. tak długo aż sie ją znajdzie
    4. nie znam sie na tysiącach euro.. cukier jest po 220 koron a benzyna po 245 koron
    Admin lubi to.
  3. Offline

Admin Administrator

to tak na szybko:
    1. od 180 tys na rękę - ok 1150 euro
    2. pokoje od 60 tys, żywność możesz sprawdzić np. tu: http://www.hagkaup.is/vorur/matvara
    3. niektórzy potrafią szukać ponad 3 lata pracy, ale są tacy co znajdują w kilka dni lub do miesiąca, ja np. mam dwie
    4. ceny mieszkań możesz sprawdzić tu: http://fasteignir.visir.is/search/r...stype=sale&searchid=7592143&sort=price&page=4
    zaznaczyłem Ci w Reykjaviku / mieszkania, a tu masz ceny ziemi w Reykjaviku http://fasteignir.visir.is/search/r...stype=sale&searchid=7592176&sort=price&page=2

pozdrawiam
  4. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Wielkie dzięki Admin, bardzo mi pomogłeś :)
  5. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Kolego MiKal-El, nie ma co się złościć bez powodu. A niestety wyjeżdzając do obcego państwa, w którym się nie ma znajomych, bez zorientowania się w kosztach jest zwykłą głupotą. Odpowiedź na 3-cie pytanie jest irytująca, bo np. w Polsce dłużej się szuka pracy niż w Islandii, chyba. Więc kolego się nie denerwuj i wrzuć na luz, bo ja wolę się przygotować do osiedlenia się w Islandii, niż jechać na dziki żywioł ;)
  6. Offline

patrycja121 Nowy użytkownik

Daniel a Ty wyjeżdzasz na stałe? Ja właśnie myślałam o wyjeździe na stałe na Islandie ale niczego konkretnego się nie można od nikogo dowiedzieć
  7. Offline

Admin Administrator

Pisz co chcesz wiedzieć, zadawaj konkretne pytania, postaram się pomóc :)

pozdr
  8. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Tak Patrycja, na stałe. Właśnie trudno się czegokolwiek dowiedzieć. Być może dlatego że na Islandii jest Islandzki, nie Angielski i jest mało Polaków. A przy okazji może ktoś ma namiary na jakiś tani hostel robotniczy, czy cos w tym rodzaju. Bo w internecie znalazłem oferty tylko dla turystów. Zależy mi na ofertach do 60.000 i warunki nie mają znaczenia, byleby był internet. I czy jak przyjadę w listopadzie, to czy będzie praca, czy raczej powinienem poczekać do lata?
  9. Offline

Admin Administrator

Daniel, j.angielskim posługuję się prawie wszyscy, nawet mój 70 letni sąsiad który się przeprowadził ze wsi do miasta :) Polacy stanowią (nadal) największą mniejszość narodową w Islandii, jest nas tu około 9 tyś (kraj ma około 330 tyś mieszkańców), co prawda ten rok przyniósł dużo zmian, m.in. w zasiłkach dla bezrobotnych i dlatego piszę około, bo duża ilość wyjechała, nie wiem ile, dowiemy się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Odpowiadając na Twoje kolejne pytania, są takowe hostele i hoteliki, ale do 60 tyś to chyba pokój sobie wynajmiesz z internetem.

I na ostatnie pytanie odpowiadam: zawsze na zimę są zwolnienia, brak pracy sezonowej (letniej) i ja osobiście odradzam Ci przyjazd w listopadzie, ja wybrałbym prędzej, no nie wiem, może kwiecień.

pozdr
  10. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Tutaj w Anglii tez nie ma zbytnio pracy na zimę. Więc jeśli mnie zwolnia to wole być bezrobotny w Islandii niz tutaj. Tymbardziej ze koszty życia są takie same. A byc moze dostanę zasilek. W koncu pracuje tu 3 lata. I mam dosyć. Ale dzięki za info Admin. Pozdr

Oczywiście chodzi mi o zasiłek angielski przetransferowany do Islandii jezeli się tak da zrobić.

A co się zmieniło z zasilkiem? Bo podobno kiedys było tak ze jezeli ktos pracował 3 miesiące na ćwierć etatu to miał prawo do zasiłku. Czy to się zmieniło?
  11. Offline

Admin Administrator

Skoro da się przetransferować zasiłek z IS do PL to pewnie da się stamtąd TU :)

zmieniło się to, że zasiłek był na 4 lata, a teraz jest na 3 ;)

pozdr
  12. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Jestem trochę załamany bo obdzwoniłem i napisałem maile do wszystkich z bland.is i nadal nic nie znalazłem do wynajęcia. Ludzie mówią, że nie aktualne, albo potrzebują kobiety. i dość słabo rozmawiają po angielsku. Może ktoś zna inne strony z ogłoszeniami?
  13. Offline

Admin Administrator

Mówiłem Ci że z mieszkaniami jest problem....
    Masz następne linki:

http://www.husaleiga.is/
    http://www.leiga.is/
    http://www.rentus.is/

i chyba najbardziej znany http://www2.leigulistinn.is/ ale tu trzeba zapłacić żeby mieć dostęp do konkretnych danych.

pozdr
  14. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Dzięki Admin :) Nie wiem co bym bez Cb zrobił
    Admin lubi to.
  15. Offline

pomalutku Nowy użytkownik

Zasiłek
    Nawet nie między wierszami piszesz, że interesuje Cię zasiłek i tanie mieszkanie. Może lepiej zostań w Anglii.

Mieszkanie.
    Szukaj nie tylko w Reykjaviku.
    Kopavogur, Gardabaer, Hafnafjordur to równie dobre lokalizaje i często tańsze. Wraz ze stolicą i kilkoma innymi "osadami" tworzą metropolię centralną/stołeczną.

Praca.
    Z komunikatywnym angielskim w sezonie letnim nie powinno być problemu. Turystyka i usługi to głowne źródła szybkiego zatrudnienia. W innych branżach nie wiem, więc nie wypowiem się.
    Admin lubi to.
  16. Offline

Daniel Nowy użytkownik

Wcale tak nie piszę. Ale wolę być przygotowany na wszystko. A skoro wyjeżdżając z Anglii mogę zgarnąć trochę więcej forsy to czemu nie? Poza tym mam oszczędności wystarczające na 2 lata życia w Islandii. :)
  17. Offline

Sven Nowy użytkownik

Hej. Jest jeszcze polskie forum na iceland.pl na ktorym pojawiaja sie ogloszenia z pokojami na wynajem. Co do szukania na bland.is to tez dobrze by bylo napisac samemu ogloszenie ze sie pokoju poszukuje. Zawsze to wieksze szanse no i warto napisac tam pare sow o sobie. Na pewno ludzie chetniej sie skontaktoja z kims kto otwarcie mowi o sobie.

Poleć tę stronę